عنوان کتاب: ترانه رنگ نگاهی به فولکلور، باورهاواستفاده ازرنگ درکهگیلویه و بویر احمد-دانشنامه

قیمت : 10000
ID :91

Description

تاریخ ارسال به چاپخانه: 08/02/1392
تاریخ ارسال به صحافی: 04/03/1392
تاریخ ارسال به مؤلف: 1392/3/12
درباره تاریخ و موقعیت و ادبیات شفاهی و افسانه ها شعر و رنگ و نقوش و باورها و لباسهای محلی استان کهگیلویه و بویر احمد

مطالعات فولکلور سابقه ای نه چندان طولانی در جهان دارد و در کشور ما بنا بر شرایط و امکانات این سابقه بسیار محدود تر و شروع آن از سالیان نزدیک تر است. در استان کهگیلویه و بویر احمد که یکی از استان هایی است که باید در این عرصه با توجه به موقعیت های خاص جغرافیایی ، بافت جمعیتی و مردم شناسانه آن، پیشرو و پیش قراول می بود نیز فعالیت های چندانی صورت نگرفته است. با مطالعات مختلف و احساس نیازی که در این عرصه می شد تلاش شد تا این راستا اقداماتی به انجام برسد ، اما طبیعی است که هر کار تحقیقاتی و بخصوص تحقیقات میدانی آن هم از نوعی که منابع و ماخذی موجود نیست مضاف بر نیاز به وقت فراوان هزینه های مادی و همکاری گروههای هنری و سازمان های فرهنگی و هنری را می طلبد ، اما متاسفانه باور مند نمودن مسئولین به این گونه نیاز ها خود بیشتر انجام آنها نیاز به وقت و زمان دارد.
پژوهش موجود در تلاش است تا ضمن ارائه تاریخچه بسیار مختصر از استان در شناسایی استان و ارائه تصویری از موقعیت و ویژگی خاص آن کوشا باشد و در بخش دیگر به ارائه تاریچه فولکلور و ادب عامه بپردازد تا پس از آن بتواند در ارائه ویژگی های علمی رنگ شناسی به جایگاه استان از نظر فولکلور، ادب عامه، و رنگ شناسی در باور ها عقاید، هنر و صنایع دستی، لباس و پوشاک نیز نیم نگاهی داشته باشد.
رنگ و رنگ شناسی مقوله ای است که کمتر به آن توجه می شود بنا براین تلاش شده است تا در این باره اگر چه نه بصورت کامل ولی در حد توان جایگاه آن را در استان بررسی نماید. امید است که این مورد توجه و اقبال دوستداران فرهنگ و ادب در استان و سایر پژوهشگران محترم فرهنگ عامه و علاقه مندان به هنر این مرز و بوم قرار بگیرد.
هر گوشه از زندگی زیبای عشایر استان چنان پر رمز و راز است که نگارش کتابها نیز نمی تواند به رمز گشایی درست و به حق کمک شایانی بنماید چرا که اینان از مقولاتی هستند که در فرا متن قرار گرفته و قالب کلمات توان به تصویر کشیدن آن ها را ندارد، اما به حکم وظیفه تلاشی است نا پخته که تیشه نقد پیکر تراشان محبت را بوسه مودت می زند.
موضوع: ادبی هنری- تاریخی و جغرافیای مناطق
ادبی هنری- سایر
سید فیض الله افرازی زاده
چاپ شده و موجود در فروشگاه
صفحه: 132
کهگیلویه و بویراحمد
ترانه رنگ نگاهی به فولکلور، باورهاواستفاده ازرنگ درکهگیلویه و بویر احمد-دانشنامه